هاست چیست ؟

هاست : Host به فضایی گفته می‌شود که داده‌ها و کدهای وب‌سایت بر روی آن قرار می‌گیرند و امکاناتی از قبیل دسترسی به دیتابیس، ارسال و دریافت ایمیل، اجرای کدها و آپلود انواع فایل ها با پسوند های نامحدود و … را فراهم میکند.این فضا توسط شرکت‌های هاستینگ بر روی سرورهایشان ایجاد شده و به مشتریان اجاره داده می‌شود.

برخی از خصوصیاتی که در هنگام اجاره سرویس هاستینگ باید به آن توجه داشت عبارت اند از :

میزان فضا (Quata) : مثلا 100 مگابایت، 1 گیگابایت، …
نوع هاست : ویندوز یا لینوکس

کشوری که سرور هاستینگ در آن قرار دارد.

تعداد اکانت‌های ایمیل

تعداد دیتابیس‌ها

میزان پهنای باند (bandwidth) : حجم اطلاعاتی که در یک ماه می‌توان ارسال و دریافت کرد.

پشتیبانی از زبان‌های برنامه نویسی : مثل PHP, ASP و …

 
 
سوال های شما در مورد هاست :

- آیا من می توانم یک هاست و چند دامنه داشته باشم؟
بله. برای این کار شما باید از پنل مدیریتی سایت خود این دامنه ها را به اکانت اصلی اضافه کنید و یک سایت کاملا جدا داشته باشید. (Addon Domains)
 
- شما بین سرور ویندوز و لینوکس کدام یک را پیشنهاد می کنید؟
اگر سایت شما به صورت استاتیک می باشد و از برنامه نویسی خاصی که لینوکس پشتیبانی نکند استفاده نمی کنید ما به شما سرور های لینوکس را پیشنهاد می کنیم. زیرا هم کار کردن با آن ساده تر است و هم از نظر امنیت و قدرت نسبت به سرور های دیگر برتری دارد. شایان ذکر است که از بسیاری از زبان های برنامه نویسی و بانک های اطلاعاتی ویندوز می توان در لینوکس هم استفاده کرد (و بالعکس) اما کارایی و امنیت کاهش می یابد.
 
- تفاوت هاستینگ ایران و خارج از ایران در چیست؟
در چند سال گذشته به دلایل مختلف، سازمان ها و شرکت های دولتی موظف شدند که سایت های خود را از سرویس دهنده های خارجی به میزبانان داخلی هاستینگ انتقال دهند. اما این دو سرویس چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

در چند سال گذشته، به دلیل محدودیت های ایجاد شده برای ایران و مشکلاتی که در اینترنت کشور پیش آمد، چند بار مشاهده شد که سایت هایی که در خارج از ایران و به خصوص آمریکا میزبانی می شدند، با مشکلاتی مواجه می شدند یا اینکه در چند مورد یکباره سایت غیرفعال می شد که ناشی از تحریم های این کشور بر علیه ایران بود. بنابراین یکی از محاسن سرور های ایران (که بر روی دیتاسنتر های ایرانی قرار دارند) عدم وجود مشکلاتی از این دست است. اما نکته مهم تر در مورد هاستینگ های ایران این است که وقتی که شما آدرس وب سایتی را که در آمریکا واقع است وارد مرورگر خود می کنید، مسیری که طی می شود تا به دیتاسنتر برسد و به مرورگر بازگشت داده شده و برای شما نمایش داده شود(nodes) بیشتر از مسیری است که شما برای دیدن یک سایت در هاست (دیتاسنتر) ایران طی می کنید و این مورد در سرعت لود شدن سایت شما موثر خواهد بود.
مساله دیگری که در این مورد می توان در نظر گرفت این است که اگر بازدید کنندگان سایت شما بیشتر از ایران هستند و سایت شما کارایی محسوسی برای کاربران خارج از کشور ندارد، شما می توانید از هاست ایران استفاده کنید.
 
 
- من قبلا دامنه ای ثبت کرده ام و قصد دارم فضای مورد نیازم را از طریق بهترین شرکت تهیه کنم ؟
 
شما میتوانید از شرکت آسیا سازان فناوری اطلاعات خریداری کنید برای ورود [کلیک کنید] این شرکت معتبر بوده و محصولات خود را با کمترین درصد سود به دست مشتریان میرساند .
و همچنین برای این کار شما باید DNS های دامنه خود را به DNS هایی که از طرف شرکت تعیین می گردند تغییر دهید. مثلا نام سرور های شرکت آسیا سازان به ترتیب ns1.asiasazan.org , ns2.asiasazan.org می باشد .
 
- پهنای باند چیست؟
میزان کل اطلاعاتی که از سایت شما رد و بدل می شود. به عنوان مثال اگر یک صفحه از سایت شما شامل 4 عکس 5 کیلوبایتی باشد و حجم خود صفحه نیز 40 کیلوبایت باشد، به ازای هر بار که از این صفحه بازدید گردد میزان 60 کیلوبایت از پهنای باند شما استفاده می گردد. این میزان استفاده به میزان پهنای باند خریداری شده توسط شما بستگی دارد و تا همان حد امکان ارسال و دریافت بر روی هاست شما امکان پذیر است. این امکان در شرکت آسیا سازان بصورت نامحدود در اختیار کاربران قرار میگیرد یعنی سقف استفاده ای وجود ندارد ! بی نهایت


با تشکر از وبلاگ نوگل باغ
آسیا سازان فناوری اطلاعات
آیا این پاسخ مفید بود؟ 103 کاربر این مقاله را مفید می دانند (298 رای)